Aktualności

DECYZJA SAMORZĄDU – aktualizacja

W Gdyni trwają przygotowania do ponownego uruchomienia działalności żłobków i przedszkoli. Analizowane są rekomendacje Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministerstwa Zdrowia w tej kwestii. Trwają również prace nad odpowiednimi wytycznymi, które zapewnią bezpieczeństwo zarówno dzieci, jak i pracowników placówek. Planowana data otwarcia gdyńskich żłobków i przedszkoli to 18 maja.

Od kilku dni Wydział Edukacji Urzędu Miasta Gdyni, Gdyńskie Centrum Zdrowia oraz Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna intensywnie pracują nad tym, aby można było bezpiecznie uruchomić żłobki i przedszkola w naszym mieście.

 Opracowujemy odpowiednie wytyczne i na bieżąco analizujemy rekomendacje Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministerstwa Zdrowia. Jesteśmy też w stałym kontakcie z innymi samorządami w Polsce i dyskutujemy o najlepszych rozwiązaniach, aby w sposób odpowiedzialny zabezpieczyć dzieci, nauczycieli i pracowników. W związku z zapotrzebowaniem na wyposażenie wszystkich placówek w nowy sprzęt, a także analizując wnioski mieszkańców dotyczące zapotrzebowania na skorzystanie z funkcji opiekuńczo-wychowawczych w żłobkach i przedszkolach, informuję, że planowana data uruchomienia tych placówek to 18 maja – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Zamówiony został już sprzęt, który pozwoli odpowiednio zabezpieczyć dzieci oraz pracowników żłobków i przedszkoli.

Szczegółowe zasady postępowania i nowe procedury pojawią się w najbliższych dniach. Będziemy o nich informować na bieżąco.

 

 

 

 

Miasto Gdynia prowadzi 49 przedszkoli. Do 6 maja ich działalność objęta jest bezwzględnym prawnym zakazem. Po tej dacie rząd umożliwia ponowne otwarcie tych placówek, jeśli będą bezpieczne dla dzieci oraz personelu, a zarazem zapewnia, że do 24 maja rodzice dzieci do 8. roku życia mogą nadal pobierać zasiłek opiekuńczy, jeśli zostają z nimi w domu.

Obecnie trwają intensywne prace nad przywróceniem działalności przedszkoli i żłobków. Nie zostaną one jednak uruchomione do końca bieżącego tygodnia, gdyż ten zostanie całkowicie poświęcony na niezbędne przygotowania oraz konsultacje z sanepidem. Na szczęście z badania, jakie zostało przeprowadzone wśród wszystkich rodziców przedszkolaków, wynika, że tylko niecałe 14 procent z nich byłoby w ogóle gotowe wysłać dziecko do placówki, a zatem nie ma wielkiego zapotrzebowania.

– Chcemy jak najszybciej zadbać o tych, którzy chcą lub muszą korzystać z usług przedszkoli i żłobków. Priorytetem jest w tej sytuacji bezpieczeństwo przedszkolaków, ich rodzin, a także nauczycieli i obsługi. Dziś wiadomo, że organizacja pracy, do jakiej byliśmy przyzwyczajeni, będzie musiała ulec bardzo poważnej zmianie. Ta zmiana jest skomplikowana organizacyjnie, tym bardziej, że praktyczne zasady dopiero powstają, w ścisłej współpracy z odpowiednimi służbami – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Powrót do przedszkoli i żłobków to również wyzwanie dla maluchów, które będą musiały się przyzwyczaić do nowych reguł. Dlatego drobiazgowe przygotowania muszą się odbyć z najwyższą starannością, możliwie szybko, ale bez szkodliwego pośpiechu. Stawką jest tu zdrowie. Ostateczny termin ponownego otwarcia zostanie podany z wyprzedzeniem.